Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pavézkovi, Hlubočany (okr. Vyškov)

28. 7. 2009

Při dovolené na Vyškovsku v létě 2009 jsem využil vzdálenosti necelých 10km a neohlášeně navštívil přátele z klubu Ččp, otce a syna Pavézkovi. 

p7240010.jpg

Nejprve jsme se tedy zaměřili na hlavní důvod mé návštěvy a to Zdeňkův chov Ččp, který má po příteli Stanislavu Hejralovi.

Většina chovných samců a samiček jsou pak potomky samce od Karla Vokurky (C-1-4 / K-5, šampiona z CVMK 2004, který působil povětšinu života u v Damnicích u Hejralů). Z chovu jmenovaného chovatele pochází  i otec loňského klubového Šampiona (96b), který dnes patří k chovným jedincům již z domácí produkce Zdeňka Pavézky. Z vlastních samiček to pak je například nejlepší samice Ččp (95,5b) na místní výstavě v Suchohrdlech, kde se na poslední víkend v květnu vždy sejde pěkná skupina Ččp a jejich chovatelů.

Jak prozradil Zdeňkův otec, před dvěma lety začínali se třemi samci a sedmi samicemi od přítele Hejrala. V současné době mají chovných kusů dvanáct, z nichž se v chovné skupině nachází již jen jeden samec a dvě samice z původní chovné skupiny od přítele Hejrala. O jednoho samce přišli a druhého má v současné době Václav Mlaskač.

Pokud jde o plodnost králíků, jsou na tom Pavézkovic Ččp podobně jako u většiny chovatelů, běžně se počet narozených králíků pohybuje okolo šesti kusů, z nichž se ty čtyři kusy na registraci vyberou. 

p7240011.jpg

Po shlédnutí chovu Ččp jsme se přesunuli do altánku, který u Pavézkových postavili právě pro podobné účely jako při mé návštěvě.

Je z něj krásně vidět na blízké voliéry s holubi kingy jimž se oba Pavézkovi věnují a to především v bílé a červené dominantní barvě. Jinou u tamních Kingů téměř nenajdete. 

Pokud byste se domácích zeptali na negativum Ččp, jistě by v prnví řadě odpověděli, že je to nízká hmotnost a pomalejší růst králíků. Holt, užitkové zaměření chovatelského cítění se u těchto holubářů nezapře. A přestože se v této věci chovatelé nevyjadřují s láskou, již přes pět let jsou jedinými chovanci jejich zařízení, a tak to snad nebude s tou nepraktičností tak špatné.

Po téměř dvou hodinách intenzivní diskuse o chovatelství jsme se rozloučili a s posledními paprsky slunce se vypravili na zpáteční cestu.