Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ladislav Krumpolc, Zašová (okr. Vsetín)

30. 10. 2010

Využil jsem příležitosti letní dovolené v Beskydech a navštívil dalšího z chovatelů českých černopesíkatých, kterého jsem dosud neznal osobně, ale dost jsem o něm slyšel - pana Ladislava Krumpolce ze Zašové.

pan-krumpolc-s-letosnim-samcem-ccp--1-.jpg

Přestože jsem přijel neohlášen, pan Krumpolc si na mne našel chvíli času, a příjemně jsme si popovídali v jeho velmi vzhledném chovatelském zařízení, které je tak nikoliv nutným zlem v zahradě, ale naopak její ozdobou.

Podívání o chovu králíků, se stáčelo předně samozřejmě na Ččp, ale nemohlo se zapomenout také na hermelíny, kterým se jemnovaný vždy věnoval.

Dnes v jeho zařízení čítajícím okolo šesti desítek kotců, které jsou všechny umístěny v krytém králičinci, najdeme tři velmi rozdílná plemena. Od nejmenších hermelínů, dnes již pouze modrookých, u kterých má tři chovné samce. Přes zástupce malých plemen - české černopesíkaté se dvěma plemeníky a konče majestátním velkým plemenem, jakým bezesporu je moravský modrý. Mimo králíků u rodiného domu Krumpolcových můžeme spatřit také hejno drobných, živých holoubků, kterými jsou rakovničtí kotrláci červení sedlatí.

jeden-ze-tri-chovnych-samcu-hem.jpg

U českých černopesíkatých pan Krumpolc dává přednost králíkům s hmotností ideálně v rozmezí 2,70 až 2,80kg. Tito se mu totiž jeví jako nejtemperamentnější, což se mu velmi líbí a klade na tuto vlastnost důraz. U svých chovanců pak dosahuje plodnosti okolo pěti mladých ve vrhu, s čímž je také spokojen.

U těchto králíků je výhodou dobrá krmitelnost. Po této stránce nejsou tolik nároční a dosahují dobrých výsledků. K tomu všemu je to plemeno líbivé, naše a bezotíží zvládající uspokojit potřeby rodiny na produkci kvalitního králičího masa.

Pokud jde o spolupráci s chovateli, tak v současné době disponuje samcem od přítele Josefa Hnilici z Výklek a díky příteli Tomáši Červinkovi, se kterým se zná skrze modrooké hermelíny, importoval druhého plemeníka z Německa. 

Velmi rád a pln očekávání byl také z blížící se speciální výstavy zakrslých králíků, která se zde konala na konci měsíce září, jako připomínka dřívější tradice.