Jdi na obsah Jdi na menu
 


Josef Pipek, Šebestěnice (okr. Kutná Hora)

14. 3. 2009

S přítelem Pipkem jsme se seznámili na CVMK v Březové v roce 2008, kde jsme se potkali u mistrovské kolekce Mgr. Petráše.

p3140005.jpg

Domluvili jsme se, že si později z kolekce přítele Pipka, kterou připravoval pro lednovou výstavu Náš chovatel ´´něco´´ vyberu. Bohužel, návštěva v lednu se kvůli velkým mrazům nekonala. Ale protože jsem měl Ččp dlouho domluvené, podržel mi je př. Pipek až do března, za což mu patří můj obrovský dík a poklona za takovýto přátelský, férový přístup.

Chov přítele Pipka je založen na dvou samcích a samicích z chovu Karla Vokurky, později tyto doplnil o velmi kvalitní importy díky př. Čadilovi a několik kusů pak získal od přítele Hejrala. Tito králíci však v rodokmenech jeho králíků příliš nefigurují.Pro rok 2009 má přítel Pipek v chovu  čtyři samce a sedm samic. Opět zde figuruje několik importů, tentokrát nejenom z Německa, ale také Rakouska.

Prvním čistokrevným plemenem přítele Pipka byli novozélandští bílí. Tyto si pořídil v Dačicích u přítele Zuba. Jak vzpomíná, první pár mu na sebe, bohužel, neseděl. Jednou byl zase u rybníka, přemýšlel, rybařil a v tom jej vyrušila jeho fenka jezevčíka. Neboť když rybařil, nikdo nesměl rušit. Šel okolo soused s tetovaným samcem Nb a nesl ho známému na zabití. Dali se do řeči a samec nakonec neskončil na pekáči, ale doma u Pipků. V roce 1982 ze spojení tohoto samce a samičky od pana Zuba vypadla první čestná cena.

S těmito králíky následně dosáhl i největšího úspěchu, kterého př. Pipek dosáhl. Tím je čestná cena na EV 1998 v Brně.

To však byl následně první z impulzů ke zrušení Nb. Neboť se s jejich prošlechtěním dostal tak daleko, že počal mít v chovu problémy s plemenitbou, četností vrhů, atd. Proto se začal rozhlížet po plemeni jiném, plodném a třeba národním plemeni. Tyto požadavky u něj splňovali Ččp.

A tak v roce 2000 vystřídali bílé novozélanďáky v jeho králíkárnách Ččp. První dva páry získal od tehdejší špičky nejen v ČR, člověka jehož jméno je pojem i dnes, Karla Vokurky. Jak však přítel Pipek vzpomíná, nebylo to nic lehkého, a podařilo se je získat jen díky společnému známému, který to vše domluvil. Z těchto prvních kusů ještě dnes někteří jsou v jeho králíkárnách, včetně na fotce přiloženého samce.

Tyto jedince následně doplnilo pár kusů od přítele Hejrala, které mu však do chovu příliš nepasovali a tak je jejich stopa v dnešních rodokmenech minimální. Později mu Ing. Zadina domluvil import chovných kusů s Ing. Čadilem. Ten mu přivezl několik kusů od chovatelů Rotha, Hoikinse, ... přičemž od té doby si vystačí s vlastní krví. 

S Ččp si nejvíce cenní právě toho posledního úspěchu na středočeské krajské výstavě Náš chovatel, a to čestné ceny na nejlepší kolekci Ččp (která byla s kolekcí př. Sirotka nejlepší kolekcí výstavy) se součtem 380,0b (95,5b+95,0b+95,5b+94,0b, právě z této kolekce jsem si mohl ještě v březnu při návštěvě vybrat, nakonec jsem souhlasil s bodovým hodnocením a vybral si pár hodnocený shodně 95,5b). p3140002.jpg

V poslední době pak došlo i k oběměně na postu druhého z chovaných plemen. Kastorexe vystřídali dalmatinští strakáči rexi. K tomu přítel Pipek uvedl, že jde o přátelskou sázku v základní organizaci. Jeho kolega toto plemeno chová, a stěžuje si na náročnost. A tak se vsadili, že přítel Pipek ze tří samic neudělá pěkné mladé. K tomu mu dotyčný i věnoval chovný materiál. Jedinou zěmnu, kterou u této skupiny 1,3 pan Pipek udělal, byla obměna samce. A výsledek? V době mé návštěvy několik velmi dařilých odchovů. Jsem zvědav jak nakonec dopadla sázka i osazení králíkáren, neb v té době byl pan Pipek rozhodnut se následně vrátit zpět ke kastorexům. U Ččp mít však strach nemusím. Ti jsou dle slov jejich chovatele v Šebestěnicích doma, a tak tomu i zústane.

Mimo králíků lze na dvoře vidět i užitkovou drůbež a vnučka si doma drží koně. Dříve zkoušel také chovat holuby, pro něž by měl ideální podmínky volného chovu. Bohužel, jak sám říká, vždy akorát nakrmil dravce.

A k tomu všemu se okolo domu neustále motá pes boxera, až se chce říct, jak typické pro chovatele Ččp - boxer a nebo jezevčík.

(vys. ing. Hanák má fenu jezevčíka, př. Hejral fenku boxera a měl i jezevčíka a př. Pipek měl dříve jak jezevčíka tak boxera, kterého má doposud.)