Jdi na obsah Jdi na menu
 


Josef Pecha, Humpolec (okr. Pelhřimov)

18. 1. 2012

S Pepou Pechou se známe předešvím díky e-mailové korespondenci. Ale již jsem měl i několikrát to potěšení navštívit jeho chovatelské zařízení. 

snimekccp2010-001.jpg

Přítel Pecha se do chovatelství narodil. Vyrůstal na vesnici, otec je zaníceným chovatelem holubů, králíků, drůbeže i kanárů. Přičemž vše v čistokrevné podobě. A tak ani malý Josef Pecha nezůstával dlouho pozadu ave čtrnácti letech započal s chovem holubů. Otec mu zbudoval první holubník, a brzy jej osadili českými staváky. 

Přítel Pecha rád vzpomíná, na staváky, kteří přelétali ze střechy na střechu, bouchání jejich křídel, které na chvíli přestalo, když stavák slepil křídla, aby znovu zatleskal a představení začalo znovu, jen usedl na střechu a začal orlovat. Bohužel, v dnešní době je toto k vidění jen zřídka. 

2x-95.5b---jahoda--hermansky.jpg

Roku 1974 vstoupil do spolku Ledče, kde pobyl asi tři roky. Poté byla chovatelská přestávka, kdy hrál aktivně fotbal. K chovatelství se vrátil znovu až v roce 1985, to už měl založenu v zahrádkářské kolonii zahrádku, kde s otcem zbudovali chovatelské zařízení. Vstoupil do ZO Humpolec, kde je aktivním členem (jednatelem) dosud. V té době byl již ženatý, přišly první děti. A jak sám říká, nejen v tomto koníčku Vás musí rodina podporovat, naštěstí je jeho manželka tolerantní až do dnešní doby a když je třeba, pomůže. Bez toho by to, jak známe, nešlo. 

Opět se začalo s holuby, drůbeží, nakonec králíky marburskými. S jejich chovem byl spokojený až do doby, než mu chov zlikvidovala rýma. To chov králíků na rok přerušil a nato pořídil stříbřité černé a modré. Následně vídeňské modré a i české strakáče. 

V dnešní době obývají králíkárny u Pechů čeští albíni (od roku 2006) a čeští černopesíkatí (od roku 2003). Druhé jmenované má od pana Hejrala, který mu přenechal kvalitní chovný pár a následně i dalšího výborného samce. I posléze s ním byl dále v kontaktu. 

Při výběru Ččp vybíral z malých plemen, především českých, kde jej ovlivnil Jiří Jahoda. Ten mu doporučil Ččp a je tomu rád. Pokud jde o hmotnost pak preferuje nižší, max. 2,80kg. Občas lze na našich výstavách vidět nádherné Ččp, ale s hmotností i 3,50kg!! Přítel Pecha si vytyčil předně výběr jedinců bez volné kůže na prsou, což se občas objevuje i u samců. 

V minulých letech mu byl opakovaně vykraden králičinec, a z toho důvodu chov králíků přerušil. Po několikaleté přestávce se teď hodlá opět vrátit ke králíkům, tentokrát již pouze plemene Ččp.